Příspěvky pojišťoven pro diabetiky 2025
Všeobecná zdravotní pojišťovna (111)
Diabetici starší 18 let, kteří jsou pojištěnci VZP, mohou využít částku až 3 000 Kč na přístrojové ošetření nohou. Ošetření musí diabetik absolvovat u poskytovatele podiatrických služeb, který je garantován Českou podiatrickou společností z. s. , případně u poskytovatele podologických služeb, který je garantován Českou podologickou společností z. s.
Na jedno ošetření přispívá VZP v maximální částce 500 Kč.
Příspěvek na diabetické pomůcky až 1 000 Kč (bez omezení věku)
Stejně jako v loňském roce poskytuje VZP i letos příspěvek ve výši až 1 000 Kč na pomůcky pro pojištěnce s diagnózou diabetu. Tento příspěvek lze využít na pomůcky, jako jsou například:
- dezinfekční prostředky pro dezinfekci kůže před aplikací inzulinu či před odběrem krve k zjištění hodnoty glykémie;
- glukometry a příslušenství k nim;
- gely, krémy, spreje a další prostředky určené k hojení ran;
- jehly k inzulínovým perům;
- testovací proužky;
- inzulínová pera vč. příslušenství;
- zavaděče kanyl;
- chladicí pouzdra k inzulinu;
- příslušenství k inzulínové pumpě;
- pomůcky pro upevnění pumpy;
- prostředky pro fixaci senzorů a kanyl
- a další pomůcky pro diabetiky.
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (211)
Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) v rámci svého fondu prevence přispívá diabetikům v letošním roce na následující pomůcky a aktivity:
Příspěvek na dia pomůcky ve výši až 1 500 Kč
Nákup zdravotnických prostředků je u ZPMV rozdělen dle věku – dětem a osobám mladším 18 let vč. přispívá pojišťovna na nákup pomůcek až do výše 1 500 Kč, pojištěnci od věku 19 let mohou čerpat příspěvek do výše až 500 Kč. Využít je lze na nákup například následujících prostředků:
- jehly k inzulínovým perům;
- odstraňovače náplastí;
- dezinfekční prostředky na kůži;
- glukometry a diagnostické proužky;
- příslušenství k inzulínovým pumpám;
- lancety;
- hypoalergické náplasti a vinuté tampony;
- obuv pro diabetiky vč. vložek;
- diagnostické proužky aj.
Pozor, abyste mohli o příspěvek žádat, je třeba absolvovat v průběhu roku prohlídku u praktického lékaře.
Příspěvek na přístrojovou pedikúru až 500 Kč (diabetici starší 19 let)
Pokud v roce 2025 dosáhnete věku 19 let a vyššího, můžete si jakožto diabetici požádat o příspěvek ve výši až 500 Kč na přístrojovou pedikúru. Ošetření musí diabetik absolvovat u poskytovatele podiatrických služeb, který je garantován Českou podiatrickou společností z. s. , případně u poskytovatele podologických služeb, který je garantován Českou podologickou společností z. s.
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205)
V rámci preventivních programů České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) mohou diabetici čerpat příspěvek na prevenci zhoršení diabetu, a to až do výše 1 000 Kč. Uplatnit jej mohou na veškeré diabetické pomůcky zakoupené v lékárně či prodejně zdravotnických potřeb (glukometr, jehly, testovací proužky, přípravky pro dezinfekci kůže, senzory k přístroji na kontinuální měření glykemie, port pro aplikaci inzulinu, obuv pro diabetiky aj.). Nevztahuje se však na nákup léků, doplňků stravy, vitaminů, potravin, nápojů apod.
Využít jej mohou také na přístrojovou pedikúru, přičemž ošetření musí diabetik absolvovat u poskytovatele podiatrických služeb, který je garantován Českou podiatrickou společností z. s. , případně u poskytovatele podologických služeb, který je garantován Českou podologickou společností z. s.
Oborová zdravotní pojišťovna (207)
Oborová zdravotní pojišťovna (OZP) nemá vypsán přímo program pro diabetiky, nicméně diabetičtí pojištěnci mohou čerpat bonus ve výši až 10 000 Kč na pomůcky pro diabetiky s Vitakartou. Využít pak samozřejmě mohou i příspěvků udílených v rámci ostatních preventivních programů, ať už jde například o příspěvek na dentální hygienu (až 1 000 Kč), či nejrůznější očkování.
Revírní bratrská pojišťovna (213)
Revírní bratrská pojišťovna (RBP) poskytuje svým diabetickým pojištěncům ve věku od 19 let příspěvek do výše až 1 000 Kč na pořízení permanentky na pohybové aktivity (50 % z ceny), na nákup pomůcek pro diabetiky, jako jsou testovací a diagnostické proužky, glukometry, příslušenství k inzulínové pumpě, přípravky pro lepší fixaci senzorů atd., či na přístrojovou pedikúru. Podiatrické ošetření musí diabetik absolvovat u poskytovatele podiatrických služeb, který je garantován Českou podiatrickou společností z. s. , případně u poskytovatele podologických služeb, který je garantován Českou podologickou společností z. s. Tento příspěvek lze navíc navýšit až na 3 000 Kč, a to darem od rodiny či přátel pojištěných u RBP (může se jednat o dar od maximálně dvou osob).
Vojenská zdravotní pojišťovna (201)
Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP) nenabízí žádný speciální preventivní program pro diabetiky, nicméně v rámci programu Zdravý pojištěnec mohou zaregistrovaní dospělí pojištěnci čerpat příspěvek do výše až 1 000 Kč například na zdravotnické pomůcky zakoupené v prodejně zdravotnických potřeb nebo v lékárně, pohybové aktivity vč. plavání, vitamíny a doplňky stravy zakoupené v lékárně, volně prodejné léky či na regeneraci v podobě masáží, sauny, solné jeskyně, fyzioterapie aj.
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (209)
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (ZPŠ) nabízí speciální dia program pouze pro děti a mládež do věku 18 let. Tito pojištěnci mohou jedenkrát za rok čerpat příspěvek ve výši až 5 000 Kč na diabetickou dietu a na diabetické pomůcky, jež nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění.